Звичайні і незвичайні уроки



Тема: Звертання і розділові знаки у спонукальних реченнях. Вироблення вмінь інтонувати речення різні за метою висловлювання.

Мета: Розширювати знання учнів про звертання у спонукальних реченнях; виробляти вміння правильно вживати слова-звертання в усному і писемному мовленні, вправляти у інтонуванні речень різних видів; розвивати уміння каліграфічно писати; виховувати бажання допомагати один одному.

Обладнання: малюнок феї, ілюстрації до казок, речення записані на дошці, таблиці.

                                                             Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

 Вже дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Повторення вивченого.
Вправа 96
- Прочитайте виразно кожне речення тексту.
- Дайте йому характеристику: яке воно за метою висловлювання, за інтонацією, Який розділовий знак потрібно поставити.
- Зачитайте речення які склали і дайте характеристику.
2. Творча робота.
- Перебудуйте розповідне речення у питальне і спонукальне.
- Навесні журавлі повернуться у рідні краї.
3. Хвилинка каліграфії.
- Запишіть каліграфічно спонукальне речення.
Журавлі, повертайтесь навесні у рідні краї.
(Чути тихенький стук в двері. На дошці з`являється фея.
Надпис допоможіть.)
Я фея повелителька всіх птахів. Прошу у вас допомоги. Я дуже хвилююся за журавлів. Їм вже час вирушати у теплі краї, а вони не слухають мого наказу. Зла чаклунка викрала у мене чарівну паличку. Вона хоче, щоб усі перелітні птахи загинули. А без палички я не можу приказати нічого і нікому.

-Діти, ми допоможемо Феї?
-Так. Ми повинні допомагати кожному, хто просить допомоги. І тільки що ми вели мову про журавлів.
- У Феї є наказ. У ньому записано:
Журавлям потрібно летіти в теплі краї. У нас скоро будуть приморозки.
- Діти, наказ підписано ще минулого тижня. Потрібна ваша допомога.
- Як змінити його, щоб захистити журавлів від чаклунки?
Журавлі, летіть у теплі краї!(усно)
- Що ми використали?(звертання)
- Ми перебудували розповідне речення у спонукальне. У ньому висловлюється прохання, наказ до дії. І цим допомогли Феї відправити журавлів на Південь.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
- Тема « Звертання» не є новою для вас. Пригадайте, коли ви вчилися писати листи, привітання, запрошення, то використовували звертання у власному мовленні. Сьогодні ви закріпите вміння виділяти голосом звертання і вживати при звертанні відповідні розділові знаки.
- Чи потрібне, на вашу думку звертання у мовленні?
- Для чого нам знати, як писати речення зі звертанням?
2. Робота з підручником.
Вправа101
- Прочитайте виразно вірш. Знайдіть в ньому звертання.
- Як ви здогадались, що саме ці слова є звертаннями?
- Якими за метою висловлювання є речення із звертаннями?
- Зверніть увагу на те, де містяться звертання у реченнях і як вони виділяються на письмі.
- Спробуйте прочитати речення без звертань. Що ви можете сказати?
- Отже, яка роль звертання у реченні?
- Як Феї повернути чарівну паличку? (Потрібно сказати чаклунці такі слова: Віддай, лиха чаклунко, те, що тобі не належить!)
3. Ознайомлення із правилом.(с. 49)
- Ти, Феє, зрозуміла, що звертання має чарівну силу? А для цього потрібно знати правило.
Прочитайте правило.
- Що називається звертанням?
- Як виділяються звертання на письмі?
Я, можливо, паличку віддам без вагання.
Та спершу подолайте ось оці завдання!!!
Вправа 102.
Прочитайте вірш, виділяючи голосом звертання.
- Хто є автором вірша?
- До кого він звертається?
Знайдіть звертання.
- Якими за метою висловлювання є речення із
звертанням?
Спишіть речення із звертанням. Звертання підкресліть.
Добре працює наш третій клас
Та відпочити настав уже час.
4. Фізкультхвилинка.
Сили ми набралися, до праці підготувалися.
5. Самостійна робота.
Вправа103
Запишіть подані слова у формі звертання. У разі потреби зверніться до таблиці на с.39. З двома звертаннями на (вибір) складіть речення і запишіть їх.( Допомога слабшим учням по потребі)
- Чи може звертання вживатися не тільки у спонукальних реченнях?
Зіставлення різних типів речень.
За текстом спонукального речення складіть питальне і розповідне речення.

Матусю, зв`яжи мені нові рукавички!
Матусю, ти зв`яжеш мені нові рукавички?
Матусю, ти зв`язала мені нові рукавички.

Зіставлення різних типів речень.
- Зіставте ці три речення. Чим вони відрізняються і що мають спільне? Інтонаційно прочитайте їх.
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
1. Вибірковий диктант.
Виберіть із прочитаних речень звертання і запишіть їх.
- Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх мов!( М. Рильський)
- І я, твій син, Вітчизно, зростав під небом чистим і змужнів.( М. Сингаївський)
- Мамо, йде вже зима.( Леся Українка)
- Спитай себе, дитино, хто ти є...( Д. Павличко)
- Яке це щастя, друже, горіти, а не тліти.(В. Сосюра)
- Зачитайте, які звертання ви написали. Зі скількох слів вони складаються?
- А як на письмі виділяються звертання?
2. Подорож по казках.
Вправа 104(усно)
А які ще ви казки знаєте? Пригадайте із них речення із звертаннями.
- Колобок, колобок, я тебе з`їм. « Колобок»
- Котику-братику, несе мене лиса за дрімучії ліса... «Котик і півник»
- Круть! Верть! я колосок знайшов! « Колосок»
- Івасику-Телесику! приплинь, приплинь до бережка!
- Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти пила чи ти їла? « Коза-дереза»( ілюстрації до казок)
- Чому ж не повертає чаклунка паличку?
Вона говорить, що ми неввічливі. Чому?
Давайте пригадаємо, що ми їй наказували?
Як ви тепер поступите?(Висловимо не наказ, а просьбу)
Мила чаклунко, поверни, будь ласка, паличку Феї. (спонукальне, неокличне речення в якому висловлюється просьба)
Тепер я вже буду доброю, а паличку повернула твоїй сестриці.
V. Підсумок уроку. Гра « Мікрофон»
Лісова Фея хоче дізнатися що відбувалося у нас на уроці?
- Яку тему вивчали на уроці?
- Що означає звертання у реченні?
- Як на письмі виділяються звертання?
- Навіщо нам потрібно вивчати звертання?
- Що на уроці було найцікавіше виконувати?
- Яке завдання було найважчим?
VІ . Домашнє завдання.
Вправа105 – І група
Виписати чотири речення із звертаннями.(Питальне, спонукальне, розповідне) – ІІ група (сильніші учні)

       ТЕМА.Закріплення і узагальнення знань про основні ознаки речення

    МЕТА. Закріплювати знання учнів про
                речення та його оформлення на
                письмі, продовжувати вчити            
                школярів ділити текст на речення,
                доповнювати незавершені речення,
                інтонаційно виділяти речення в усно-
                му мовленні, знаходити основні сло-
                ва; розвивати увагу, вміння зіставля-
                 ти мовні явища; виховувати любов
                До природи, до рідного краю.
 
МАТЕРІАЛ. Малюнки на тему «Осінь», схе –
                  ми і таблиці до теми. Малюноки із
                   зображенням Країни Граматики,
                   міста Речення.Тести для роботи у
                   групах.
 
ЗМІСТ УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
На уроці рідну мову
Зараз будемо вивчать.
Розберемо кожне слово,
Щоб її нам краще знать.
Бо вона така чарівна
Мелодійно так звучить...

Поміж мовами -- царівна
Як її нам не любить?!
ІІ. Актуалізація знань.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
 --Для того,щоб нам відкрилися таємниці мо –
    ви ми вирушимо у подорож.(На дошці виставлена карта) Відправимося ми у чарівну
подорож країною Граматика, завітаємо до містечка Речення.
 
 
У цьому містечку живуть різні речення, великі і малі, їх помічники: різні знаки. Речення ми з вами вже вивчали у другому класі. Тому, щоб пройти у містечко потрібно:
Пригадати все, що ми вивчили про речення у другому класі.
2.Повторення вивченого.
--Диктант «Навиворіт»
РЕДЕС                    ВИЛЯНИГА
СТЕРО         ЛІТНІЙСТО         БУД
 
-- Запишіть слова правильно. Що вони          означають?
-- Яку інформацію несе в собі кожне слово?
-- Яке слово не несе інформації?
-- Що потрібно зробити з цими словами, щоб     вони про щось повідомили?(Скласти речення)
-- Запишіть речення, яке ви склали, калігра –
    фічно.
Урок продовжимо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Сс  се  со ос ст св
Серед галявини росте столітній дуб.
--  Що називається реченням?
--  Які речення ви знаєте за метою висловлю –
    вання?
-- Як потрібно їх правильно читати?
-- Які розділові знаки ставляться в кінці      речення?
Де найкраще місце на Землі, скажи?
Є в центрі Європи чудова країна,
Сягає корінням у сиві часи.
І це – незалежна моя Україна!
Тут гори Карпати, степи і ліси.
 Розгляд картинок із зображенням природи України.(дають відповіді на запитання)
 -- Скільки речень у вірші?
 -- Які вони за метою висловлювання?
  ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
  Королева Граматики запрошує нас у місто.
Вона просить, щоб ви були слухняними і уважними. За кожне правильно виконане завдання отримаєте букву зашифрованого
 слова.
  1.Робота з підручником.
   Вправа 87.
  - Прочитайте. Що записано у вправі?(текст)
  - Текст складається із речень. Кожне речення виражає закінчену думку.
   - Які знаки ставляться у кінці речення?
   - У кінці розповідного речення ставиться...,
      Питального..., спонукального....
         ?     !    .
     - Наше завдання – поставити потрібні знаки в кінці речень.( Колективно поділити текст на речення. У кінці речення потрібно понижувати голос і робити паузу.)
 
 
 
 
  - Скільки речень в тексті?
  - Як це довести?
  - Які це речення за метою висловлювання?
  - Про яку пору року йдеться в тексті?
  - Що сказано про берізку?
  - Який заголовок можна дібрати до цього
     тексту?
    - Запишіть речення в зошит з коментуван -
     ням. (отримуємо букву М)
    2.Доповнення незавершених речень.
   (завдання друге)
    Вправа 88 ( колективна робота, сильніші
    учні працюють самостійно)
    - Прочитайте всі рядки слів. Які з них не є
           реченнями? Чому?
     - Прочитайте перше речення. Про що в
      ньому йдеться?
     - Що говориться в тексті про вітерець? Що
       він робить? (зміст речення зрозумілий)
      - А тепер прочитайте другий рядок. Чому
        вирішуємо що це не речення?
       - Доповніть це речення потрібними сло –
        вами.
      - Яке це речення за метою висловлюван -
         ня? Який розділовий знак поставимо в
         кінці?
      - Про кого розповідається у третьому ряд -
     ку? Яке слово називає того, про кого гово-
      риться?
     - Яке слово означає, що роблять вівчарі?
     - Чи потрібно додавати інші слова до слова
        світає?
     - Речення можуть складатися із одного
        слова?
         - А тепер прочитайте шостий рядок. Чому
        ви вирішили що це не речення?
      - Доповніть незавершені речення.
      - Прочитайте ще раз усі речення. Чи вира –
         жає кожне із них закінчену думку.
            - А чи зв`язані ці речення між собою за
         змістом?          
       ВИСНОВОК: Кожне речення виражає за –
         кінчену думку. Вони зв`язані між собою за
       змістом. Утворився текст-розповідь.
        (за правильні відповіді ви отримуєте ще
          одну букву Л )
            3. Списування утвореного тексту.
       (робота в парах, сильніший учень –
        слабший учень)
        Пишемо каліграфічно, охайно, без поми –
        лок.
        За правильне і старанне виконання отри-
         муєте літеру Д.
   3. Фізкультхвилинка
   (відпочили ноги руки беремося до науки)
   4. Творча робота. Вправа 89
    - Про кого або про що говориться в кожному реченні?
     - На яке питання відповідає слово осінь?
     - Що вона робить?
     - Чому про осінь говориться як про істоту?
     - Складіть за малюнком кілька речень про осінь. Запишіть їх самостійно.
     (Перевірка виконання. Учні зачитують складені речення, визначають граматичну основу, пояснюють розділові знаки.)
 Речення старанно складали і букву О дістали.
  ІV Узагальнення і систематизація знань.
   1.Інтонування речень
   Прочитати з правильною інтонацією речення записані на дошці.
   Речення вправно читали в нагороду І узяли.
   2. Добір синонімів до слова БАТЬКІВЩИНА
    З одним із них скласти речення.
    Хто найправильніше речення склав, до всіх
     букв Ц додав.
   V Підсумок уроку.
   - Які завдання ми виконували на уроці?
   - Що було виконувати найважче?
    - Що ми одержали від Королеви Грамати –
      ки. Можемо скласти слово?
  - Щоб останню літеру забрати потрібно тести
    написати.
    (робота в малих групах)
                      ТЕСТИ
             
  І. Вибери правильне твердження:
  1.Речення – це
   а) слово;
   б) кілька слів;
   в) слова, що виражають закінчену думку.
    2.За метою висловлювання речення бувають
    а) розповідні;
     б)окличні;
     в) питальні;
     г) спонукальні;
     д) неокличні.                                                                     
     3. Граматична основа речення – це
     а) підмет;
     б) присудок;
     в) підмет і присудок;
     г) другорядні члени.
        ІІ Встанови зв`язок слів у реченні. Підкрес-
       ли граматичну основу.
    ХОЛОДНИЙ ВІТЕР ЖЕНЕ ХМАРИ
     ІІІ. Придумай і запиши
      Розповідне речення
       Питальне речення
        Спонукальне речення
    (на вибір)
 
     Із завданням ви справилися, беріть букву О    
     І швиденько складіть слово.
 
 
                                                                М  О Л О Д Ц І
 
ЦЕ СЛОВА ВДЯЧНОСТІ КОРОЛЕВИ      ГРАМАТИКИ
 
А в подарунок
!
до складеного слова


Немає коментарів:

Дописати коментар